Történetünk
Gyerekeink születtek, így szülővé váltunk. Mindnyájan fontosnak tartottuk, hogy gyerekeink sokat legyenek a természetben és ezzel kapcsolatban minden lehetőséget meg is ragadtunk. Így hozott minket össze a sors és mivel hasonló elveket követünk, minden találkozáskor tovább gondolkodtunk azon, hogy hogyan teremthetnénk gyermekeinknek olyan környezetet, ahol egészségesebbek, boldogabbak lehetnének.
Így jutottunk el az erdei óvoda alapításának ötletéig. Marosvásárhelyen ugyan nem létezik még hasonló, ugyanakkor a skandináv országokban már több mint huszonöt éve működnek erdei óvodák és saját országunkban sem új keletű a dolog. Egyre inkább láttuk a célt, hogy ez az, amit nagyon szeretnénk, ezért pedig minden tőlünk telhetőt meg is tettünk. Mivel mindegyikünknek volt szakmai tapasztalata a gyerekek különböző fejlesztési módszereiben, összeraktuk azt az ideális óvodát, mely szerintünk a leginkább képviseli a gyerekkor tökéletes változatát. Egyesületünk nevében azért találkozunk Pán Péterrel, mert ez a meseszereplő jól szimbolizálja számunkra a gyermekiességet, mert ő mindig megtalálja az apró dolgokban a csodát, kíváncsi, kalandosnak tekinti a mindennapokat, játékosan áll a dolgokhoz, őszinte, nem veszi fel a társadalom által megszabott maszkokat, egy örök gyerek. Ezeket a tulajdonságokat jó lenne néha ellesni felnőttként is a gyerekektől.Mi az erdei óvoda?
Az erdei óvoda kifejezés azokra az óvodákra vonatkozik, amelyek napi szinten a természetben, gyakran az erdőben, oktatják, nevelik – időjárástól függetlenül - a gyerekeket. Ez a gyakorlat annak a megértésén alapszik, hogy a gyerekek jobban tudnak mozogni és játszani a természetben, mint a négy fal között, és hogy már ifjúkorban képesek elsajátítani egyfajta természettudatosságot. Mozgásigényük teret kap, kíváncsiságukat, megismerési vágyukat kifejezhetik és megélhetik, miközben testileg-lelkileg fejlődnek, tudásban gyarapodnak. Mindeközben megtanulják a természet tiszteletét, a természettel való együttélés titkait. Ennek az a feltétele, hogy a nevelés-oktatás épületen kívül történjen.
Módszertan
- Megfigyeli a gyermek szükségleteit és hajlamait, képes kellően rugalmasnak lenni és alkalmazkodni a gyermek igényeihez és egyben a helyzet adta lehetőségekhez.
- Elsődleges fontosságúnak tartja a gyermek és a csapat biztonságát, biztosítva a megfelelő kihívást számukra, képes különbséget tenni a rizikó és veszély között.
- Ismeri a korosztály jellegzetességeit és megfelelő kihívási szintet biztosít úgy egyénileg, mint a csapatnak.
•Felhatalmazza a gyermekeket arra, hogy kövessék saját kíváncsiságaikat és érdekeiket
•Lehetővé teszi számukra, hogy kreatívan játszhassanak és fejlődjenek ITT és MOST
•Lehetővé teszi számunkra, hogy támogassuk tanulási folyamataikat; bármelyik pillanatban rugalmasan újratervezhetjük a következő lépéseket
•Teret ad a gyermekek számára a folyamatosság kialakításához Amikor a gyermekek megválaszthatják, hogy hol, mikor és mit játszhatnak (a szabad játék és pozitív hatásai): •Ez egy játszás- és helyszín alapú nevelési megközelítés. Fejlődési és nevelési szakemberek egyetértenek abban, hogy a játék az ideális formája a tanulásnak a korai gyermekkorban.
•A szabad játék nincs strukturálva, gyerek által önkéntesen kezdeményezett aktivitás, amely megengedi nekik, hogy a képzeletükre alapozzanak, miközben felfedezik és megtapasztalják a körülöttük lévő világot.
•A spontán játék a gyerek természetes kíváncsiságából, felfedezés iránti vágyából és beleéléséből származik.
•Fejleszti a kreativitást és a kritikus gondolkodást.
•A játszás során belső motiváció lép fel, aminek nagyon fontos szerepe van a tanulási folyamatban.
•Személyes, társadalmi és érzelmi képességeiket fejlesztik általa a gyerekek.
•A rugalmasságot és a magabiztosságot növelik azáltal, hogy függetlenséget és választási lehetőséget kapnak.
Pedagógusainktól előre megegyezett időpontban igényelhető a személyes találkozás visszajelzés adás érdekében.
A csapat
Mazinger Eszter
pedagógus
Vass Eszter
pedagógus
Vass Aletta
pedagógus
Nám Andrea Noémi
pedagógus
Gál Aliz
alapító tag, elnök
Blizik Anitta- Picur
alapító tag
Magdás Tünde
alapító tag
Costin Ingrid
Pedagógus
Zinia Hârșan
Pedagógus
Kisgyörgy Kinga
Pedagógus
Berekméri Judit
Pedagógus
Örömmel várjuk jelentkezésed meghírdetett kalákáinkon (kövess minket Facebook-on), de részt vehetsz:
-kerti munkákban
-adminisztratív munkákban
-pedagógusi foglalkozások tartásában (pl.zene, környezetismeret, empátia gyakorlása, stb.) Ha közel érzed magadhoz az erdei óvodánk módszertanát, hangulatát vagy kérdéseid vannak szülőként, pedagógusként, esetleg kíváncsi vagy egy napunkra és meglátogatnál minket, jelentkezz az alábbi e-mail címen: peterpanforestkids@gmail.com .